Postinor Duo

Postinor Duo jest jednym z pierwszych preparatów postkoitalnych na polskim rynku. Jego inne nazwy to – Pomen lub Postinor. W jednym opakowaniu znajdziesz dwie tabletki.

Skąd wziąć Postinor Duo?

Postinor Duo jest lekiem przepisywanym tylko na receptę. Nie istnieje żadna metoda antykoncepcji po, którą możesz otrzymać bez recepty. Musisz pamiętać, że Postinor Duo może przepisać każdy lekarz – zarówno ginekolog, jak i pediatra, oraz (chyba w skrajnych przypadkach) weterynarz. Receptę na ten lek możesz uzyskać także w szpitalu. Opakowanie Postionru Duo kosztuje w zależności od apteki od 50 do 85zł.

Jak działa Postinor Duo?

Postinor Duo, zażyty zgodnie z zaleceniami, zapobiega owulacji i ewentualnemu zapłodnieniu. Powoduje także zmiany w błonie śluzowej, które zapobiegają zagnieżdżaniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Czy Postinor Duo jest to lek wczesnoporonny?

Wbrew wszelkim teoriom przeciwników antykoncepcji po, Postinor Duo nie jest lekiem wczesnoporonnym. Działa ona za nim zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Tabletka przyjęta za późno (gdy już to się stanie) nie niszczy płodu, a co więcej podtrzymuje ciążę. Zawiera bowiem levonorgestrel z grupy progestagenów czyli hormonów, które wspomagają utrzymaniu ciąży. Nie należy go jednak przyjmować podczas ciąży, gdyż jak większość leków ma on zły wpływ na płód.

Stosowanie

W każdym opakowaniu Postinoru Duo znajdziesz dwie tabletki. Pierwszą z nich musisz przyjąć do 72 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego, popijając dużym łykiem wody. Drugą tabletkę połknij 12 godzin po pierwszej (jeśli wzięłaś tabletkę do godziny od stosunku – nie musisz połykać drugiej tabletki). Tabletki te wchłaniają się do 4 godzin. Gdyby w tym czasie zdarzyły się u Ciebie wymioty, bądź biegunka konieczne jest przyjęcie jeszcze jednej tabletki. Na krótki okres przed i po przyjęciu tabletek unikaj picia dziurawca i innych leków, który może spowodować nie przyjęcie się tabletki. W jednym cyklu Postinor Duo, można przyjąć maksymalnie 4 razy.

 

Przeciwskazania:

  • Ciąża

  • Uczulenie na skład tabletki

  • Chora wątroba

  • Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe

  • Nowotwory hormonozależne

  • Udar mózgu